Actually, ez doktor Watsoné.
Nem azé a doktor Watsoné, és nem is a tiéd, Péter!
James Dewey Watsoné.
Megszekvenálták a genomját. Ahogy a szekvenálást végző ironikusan nyilatkozta, az első magánszemély, akinek a genomját kevesebb, mint egymillió dollárért megszekvenálták.
Az irónia arra a mocskos botrányra utal, hogy a hárommilliárd dollárért, és tizenhárom év alatt megszekvenált humán genom, történetesen a szekvenálást végző magénszemélyé, Craig Venteré. Ez a botrány és Venter személye is megérne egy postot (csak elképzelem, amint a jó Craig kijön a vécéből kezében a mintavevő pohárral, kielégült ördögi vigyorral a képén, - az ismert vicc jut eszembe Alain Delonnal), de itt most Watsonról van szó.
A DNS szrekezetének felfedezése ugyanis a múlt század egyik legszégyenletesebb tette is egyben. Watson és Crick egyszerűen ellopták Rosalind Franklin rötgen diffrakciós adatait. A hölgy pár éven belül elhunyt rákban - talán nem véletlenül, ekkora stressz után.
Watsonnal módomban volt találkozni 2003-ban, amikor a Human Genome Projectet az NIH-ban ünnepelték. Külsejében és viselkedésében olyan visszataszító alak, hogy megállná a helyét hazai tudománypolitikában is. Most, hogy a Kód kettőt írom, rá kell jönnöm, hogy az egyik karakter külsejét és részben viselkedését róla mintáztam. Kicsi a világ.
Visszatérve a genomjára: vannak nagyobb élő elmék a világon. Gondolok itt kapásból Hawkingra, aki genomjának megszekvenálásával ugyanazzal a csapással egy halálos, és gyógyíthatalan genetikai kórkép hátterébe is betekintést nyerhetnénk.
Ehelyett megszekvenáltunk egy tolvaj makákót...
A hónap mottója
„Saját gondolataink kifejezésének joga azonban csak akkor ér bármit is, ha képesek vagyunk arra, hogy saját gondolataink legyenek."
Eric Fromm
Eric Fromm
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése